Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Małopolskiego

W miesiącach wrzesień, październik, 2023 w ramach projektu we wspólnocie siła rozwoju odbywały warsztaty haftowania punch needle, które prowadzili nauczyciele – wolontariusze. Zaprezentowali oni różne metody haftowania, pokazali jak dobierać wełnę, mulinę, wzór oraz jak łączyć elementy, kolory i faktury. Przedstawili etapy i kolejność wykonywania tych prac. Każdy uczestnik pozyskał wiedzę, umiejętności jak prawidłowo dobrać wełnę i podkład do tworzenia obrazów. Nauczyli się estetycznego wykonania prac z dostępnych na zajęciach materiałów. 

Punch needle to technika haftu pętelkowego przy pomocy specjalnej igły małej lub dużej  – w zależności od stopnia niepełnosprawności uczestnika, powstawały kolorowe, ręcznie wykonywana ozdoby. Proces jest sam w sobie prosty, najczęściej relaksujący. Niestety czasami uczestnik w sposób niewłaściwy pociągnął włóczkę i cała praca się psuła, wtedy to właśnie należało rozpocząć dzieło od nowa. W czasie warsztatów młodzież przekalkowała gotowe szkice, szablony wzorów na materiał, dopasowała kolory oraz kształt do powierzchni materiału. Każda praca była wykonywana na tamborku, a po warsztatach podarowania w prezencie bliskiej osobie.

Zajęcia rozwinęły kreatywność, zdolności planowania, wymagały też skupienia i skoncentrowania się na wykonywanym projekcie, a co za tym idzie, pozwoliły na wyciszenie się, uspokojenie, wpłynęły na wzrost poczucia wartości. Warsztaty były także przyjemną, relaksującą formą spotkania w miłym towarzystwie, która zaowocowała stworzeniem samemu przedmiotu, upominku.

Kategorie: Projekty

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/svirtus/public_html/virtus/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/svirtus/public_html/virtus/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107 Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/svirtus/public_html/virtus/wp-content/plugins/complianz-gdpr/class-cookie-blocker.php on line 452