Projekt „Szlakiem architektury drewnianej – bliżej i dalej”. Zadanie zrealizowano w ramach konkursu
„Kocham SĄDECKIE” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego.
„PATRONAT HONOROWY: MAREK KWIATKOWSKI – STAROSTA NOWOSĄDECKI”.
Projekt ,,Szlakiem architektury drewnianej – bliżej i dalej” był realizowany przez Stowarzyszenie „Virtus” na szlakach Beskidu Sądeckiego dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów
z powiatu nowosądeckiego w wieku od 16 do 23 roku życia w ramach konkursu otwartego „Kocham Sądeckie” – Edycja 2023 ogłoszonego przez Zarząd Powiatu Nowosądeckiego.
W dniu 18 kwietnia 2023 roku odbyła wycieczka na trasie: Łabowa, Berest, Tylicz, Powroźnik, Zubrzyk, Piwnicznej Zdrój, Stary Sącza dla ok. 50 osób. Opiekunami wycieczki będą nauczyciele z przygotowaniem wyższym pedagogicznymi oligofrenopedagogicznym oraz nauczycieli z uprawnieniami przewodnika beskidzkiego. W maju przeprowadzony został konkurs plastyczny pt. ,,Architektura drewniana – bliżej i dalej”. Pod koniec maja nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu oraz wystawa pokonkursowa. Liczba osób biorących udział w zadaniach to 50 uczestników. Nauczyciele z przygotowaniem wyższym pedagogicznym i oligofrenopedagogicznym oraz plastycy zorganizowali konkurs plastyczny. Pozyskane środki pozwoliły na sfinansowanie dla młodzieży kosztów wyjazdów szlakiem drewnianej architektury (wynajem autokaru) oraz zakup nagród w organizowanym konkursie plastycznym dla wszystkich uczestników. Celem konkursu było kształtowanie świadomości obywatelskiej, historycznej oraz religijno-kulturowej młodzieży w oparciu o poznanie obiektów należących do szlaku architektury drewnianej ziemi sądeckiej. Konkurs zachęcił młodzież do odkrywania zabytków architektury i zainteresowanie turystyką oraz historią lokalną i regionalną. Miał na celu również kształtowanie wrażliwości, rozbudzanie twórczej inwencji i kreatywności, wzmacnianie wiary we własne możliwości, rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi dzieci i młodzieży.
Wartością dodatnią projektu było kształtowanie świadomości narodowej i lokalnej u uczniów niepełnosprawnych oraz pielęgnowanie postaw patriotycznych. Uczniowie nabyli umiejętność uczenia się poprzez planowanie, zdobywanie wiedzy (wyszukiwanie informacji na stronach internetowych o szklakach architektury drewnianej ziemi sądeckiej), twórcze myślenie, prezentację wiedzy, obserwację (wykonanie prac w ramach konkursu plastycznego), samoocenę (pogłębienie wiedzy na temat Sądecczyzny). Pozwoliło im to na lepsze funkcjonowanie w życiu społecznym, zawodowym i osobistym.
Rezultaty zadania spowodowały:
– wzrost motywacji i poczucia własnej wartości,
– podniesienie świadomości na temat korzyści płynących z poznawania własnego regionu,
– zdobycie nowych umiejętności i wiadomości,
– umożliwienie twórczego rozwoju uczniów, wzrost kompetencji interpersonalnych,
– ukazanie różnych form spędzania czasu wolnego,
– usprawnienie rozwoju psychomotorycznego
Konkurs plastyczny pt. ,,Architektura drewniana – bliżej i dalej”
W maju 2023 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, zorganizowano wystawę pokonkursową na gazetce ściennej szkoły. Do jego rozstrzygnięcia została powołania pięcioosobowa komisja w składzie plastycy, rodzic z rady rodziców, członek stowarzyszenia
i przedstawiciel samorządu uczniowskiego. W wyniku prac komisji zostały wybrane trzy najlepsze prace, które zostały nagrodzone oraz dziesięć prac wyróżnionych. Dla uczestników konkursu przygotowano nagrody.
Celem konkursu było kształtowanie świadomości obywatelskiej, historycznej oraz religijno-kulturowej młodzieży w oparciu o poznanie obiektów należących do szlaku architektury drewnianej ziemi sądeckiej. Konkurs zachęcał młodzież do odkrywania zabytków architektury i zainteresowanie turystyką oraz historią lokalną i regionalną. Miał na celu również kształtowanie wrażliwości, rozbudzanie twórczej inwencji i kreatywności, wzmacnianie wiary we własne możliwości, rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi dzieci i młodzieży.
0 komentarzy