Projekt ”Nie – pełnosprawny chór anielski” zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

We wrześniu 2022 roku w ramach projektu ”Nie – pełnosprawny chór anielski” rozpoczął działalność chór „ENCANTO”. Jest to projekt innowacji muzycznej.  W ramach projektu odbywają się warsztaty, które są  próbą stworzenia  chóru osób niepełnosprawnych intelektualnie. Finałem warsztatów będą trzy występy dla rodzin, opiekunów  (osób w każdym wieku) i lokalnej społeczności.. Podczas warsztatów młodzież uczy się śpiewu i emisji głosu oraz gry na prostych instrumentach. Gatunkowo, piosenki opierają się na tradycyjnych formach, zorganizowanych wokół zwrotek i refrenów. Melodyczne elementy utworów wykonywane przez chór, mają zmierzać ku prostocie i łatwości w wykonaniu. Głównym założeniem zarówno samych kompozycji jak i wykonań jest improwizacja chóru. Chór wyposażony jest w proste instrumenty różnego typu zakupione w ramach projektu, które wykorzystywane są w trakcie spotkań. Taka organizacja improwizacyjnej swobody jako ekspresji ludzkiej kreatywności podkreśla charakter muzyki improwizowanej i jej społeczny wymiar jako sztuki. Projekt jest okazją do rozwijania kreatywności, pasji, podstawowych wartości. Jest to pomysł na wspólną aktywność integracyjną osób niepełnosprawnych i lokalnego społeczeństwa.

Projekt ma za zadanie:

  • aktywizowanie i wyzwalanie emocjonalnych procesów (odblokowanie emocji);- aktywizowanie i wyzwalanie społeczno – komunikatywnych interakcji w sposób niewerbalny;
  • regulacja psychofizycznych stanów napięć;
  • korekta zaburzonej psychomotoryki;
  • rozwijanie wrażliwości estetycznej;
  • rozwijanie wrażliwości muzycznej
  • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień osób niepełnosprawnych.

9 listopada 2022 r. uczestnicy chóru ENCANTO z opiekunami wzięli udział w Przeglądzie Patriotycznym „W hołdzie bohaterom polskiej wolności”, organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Sączu. Zaśpiewali piosenki: „Rozkwitały pąki białych róż” i „O partyzancie”. Był to bardzo miło spędzony czas, przy patriotycznej muzyce i wierszach, pysznym poczęstunku oraz wspólnym śpiewaniu karaoke. Jesteśmy dumni z III miejsca, które zajął nasz rozśpiewany chór ENCANTO.

Dnia 10 listopada 2022 roku, cała społeczność szkolna zgromadziła się na uroczystej akademii poświęconej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości chór wspomógł społeczność szkolną w odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” włączając się w kolejną edycję akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Akademię uświetniły występy solistów i szkolnych zespołów: ENCANTO, Szuroki, oraz wokalno-instrumentalnego. Uroczystości zakończone zostały wspólnym śpiewem chóru oraz społeczności szkolnej wielu pieśni patriotycznych.

Kategorie: Projekty

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/svirtus/public_html/virtus/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/svirtus/public_html/virtus/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107 Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/svirtus/public_html/virtus/wp-content/plugins/complianz-gdpr/class-cookie-blocker.php on line 452