Projekt „Muszyńskie ogrody sensoryczne”.

Zadanie zrealizowano w ramach konkursu „Kocham SĄDECKIE”

przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego.

Wycieczka do Muszyny w ramach projektu „Muszyńskie ogrody sensoryczne”

W dniu 5 października 2022 roku odbyła się wycieczka do Muszyny w ramach konkursu otwartego „Kocham Sądeckie” – Edycja 2022 ogłoszonego przez Zarząd Powiatu Nowosądeckiego, a organizowanej przez Stowarzyszenie „Virtus” pt. ,,Muszyńskie ogrody sensoryczne”. Celem wycieczki były ogrody sensoryczne (zmysłów) i kompleks parkowy „Zapopradzie” w Muszynie. W wycieczce uczestniczyła młodzież z powiatu nowosądeckiego w wieku 16 do 23 lat.  

Naszą podróż po Muszynie rozpoczęliśmy od parku zdrojowego „Zapopradzie” po Ogrodach Tematycznych również nazywanych Ogrodem Miłości, ponieważ do złudzenia przypominają ogrody greckie lub rzymskie. Wchodząc do niego, można poczuć się niczym antyczny Perseusz wkraczający do ogrodu Meduzy pełnego ludzkich posągów. Na powierzchni ponad 7 ha usytuowane są figur z piaskowca przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Wśród nich szczególnie interesująca jest rzeźba jesieni, do złudzenia przypominająca Dionizosa – boga wina, dobrej zabawy i atrakcji (których w Muszynie nie brakuje). Pośród urokliwych alejek spacerowych górują na piedestałach posągi Adonisa – ukochanego Afrodyty, bóstw umierania i odradzania się przyrody; Hebe – żony Herkulesa i zarazem bogini młodości; Talii – córki Zeusa, muzy komedii; Antiope – kochanki Zeusa, dziewczyny wyjątkowej urody; a także Kaneforę z koszem kwiatów i owoców na głowie. Bujna roślinność, szmer płynącego strumyka, kojące zmysły wonne kwiaty, a także stawy rekreacyjne umilają chwilę relaksu i wyciszenia w tym magicznym miejscu.

Następnie odwiedziliśmy dwa magiczne miejsca. Pierwsze z nich to staw złotej rybki, którą można dostrzec z drewnianego podestu. Ujrzawszy złotą rybkę, można jej wyznać najskrytsze marzenia z nadzieją na ich spełnienie. Innym zwyczajem jest wrzucenie monety do ogrodowej fontanny, co ma gwarantować uśmiech fortuny bogów do darczyńców. Tutaj też zakuliśmy karmę z kaczkomatu, którą uczniowie karmili pływające kaczki i łabędzie. Drugim miejscem jest Ogród Magiczny, którego szczególną ozdobą są egzotyczne, barwne ptaki ściągnięte do uzdrowiska z różnych zakątków świata. Długowieczny żuraw mandżurski, barwny paw indyjski, kaczka mandarynka, która swoją nazwę wzięła od bogato zdobionych szat mandarynów (chińskich dostojników m.in. z dynastii Ming) to tylko niektóre z egzotycznych ptaków w Ogrodach Magicznych. Można znaleźć tu także srebrnego bażanta, którego starożytni Chińczycy czcili jako mitycznego białego Feniksa. Dostojnie prezentują się także występujące w Australii łabędzie czarne, które posiadaj rekordową liczbę piór – ponad 25 tysięcy. Szczególną atrakcją ogrodów są różne gatunki mieniących się tęczową barwą papug.  Niejednokrotnie naśladują ludzki głos. Szczególnym lingwistą w tym zakresie jest Edek – amazonka niebieskoczelna. Szczególnymi „złodziejami” dziecięcych i dorosłych serc są alapaki – trawożerne, ssaki przypominające lamy – pojawiły pierwszy raz w ogrodach w 2021 r.

Następnie udaliśmy się pieszo do ogrodów sensorycznych. Kompleks parkowy „Zapopradzie” malowniczo rozpościera się na niewielkim wzniesieniu. Roztacza się stąd przepiękny krajobraz na Dolinę Popradu oraz uzdrowisko. Ze specjalnej 11,5 metrowej platformy widokowej, roztacza się widok na rzekę i panoramę miasteczka z Beskidem Sądeckim w tle. Muszyńskie ogrody sensoryczne oddziaływają na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Ogród sensoryczny podzielony jest na osiem stref: zdrowia, zapachu, dźwięku, zapachowo-dotykową, smaku, wzroku, Afrodyty oraz baśni i legend o Muszynie. Ogrody zmysłów są parkiem zaprojektowanym tak, aby w sposób celowy i zintensyfikowany oddziaływać na zmysły pozawzrokowe. Poza funkcją spacerowo-rekreacyjną spełniają także funkcje terapii oraz nauki dla osób niepełnosprawnych. Oprócz funkcji poznawczej pełnią one podobną rolę, co ogrody przeznaczone do hortiterapii (ogrodoterapii) – poprzez zabawy edukacyjne pomagają w budowaniu więzi interpersonalnych. W ogrodach zapachowych rośliny dobrane są w taki sposób, aby natężenie zapachów było intensywniejsze. Są one skondensowanym zielnikiem, gdzie można dotknąć każdą roślinę, rozetrzeć
w palcach liście bądź płatki dla uzyskania zapachu olejków eterycznych. Wśród świerków i jodeł znaleźliśmy „kuchenne przyprawy”, a mianowicie wonny tymianek, miętę, szałwię, czosnek. Rozpoznawanie i poznawanie zapachów będzie świetną zabawą edukacyjną dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, z zaburzeniami psychofizycznymi. Wystarczyło zamknąć oczy i zgadywać, jaki zapach wydzielają poszczególne rośliny. W ogrodach można aktywnie spędzić czas ćwicząc na przeróżnych sprzętach (które są także przystosowane dla osób starszych) podziwiając jednocześnie przepiękną panoramę okolicy. Mieliśmy bardzo dobrą widoczność, gdyż z wieży widokowej i wzgórza ogrodów sensorycznych zobaczyliśmy piękne słowackie Tatry. Spacer po ogrodach zmysłów trwający prawie godzinę dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń zapachowych i dotykowych oraz wzrokowych i słuchowych.

Ładna słoneczna pogoda, wspaniały nastrój, urozmaicona trasa i przepiękne miejsca sprawiły, że wycieczka była bardzo udana, a uczestnicy bardzo zadowoleni i szczęśliwi.

Kategorie: Projekty

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *