“Jesteśmy różni, lecz równie ważni” – warsztaty integracyjno-szkoleniowe dla osób niepełnosprawnych – projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.
Warsztaty filcowania prowadzone były przez wolontariuszy – plastyków, pedagogów specjalny, którzy zaprezentowali różne metody filcowania, pokazali jak dobierać wełnę, filc do broszek i korali, jak łączyć elementy kolory i faktury oraz przedstawili etapy i kolejność wykonywania tych prac. Każdy uczestnik pozyskał wiedzę i umiejętności jak prawidłowo oczyścić i przygotować materiały do tworzenia elementów z wełny i filcu. Nauczyli się również estetycznego wykonania prac z dostępnych na zajęciach materiałów.
Filcowanie jest to jedna z najstarszych metod tworzenia tkaniny, polegająca na łączeniu włókien w zwartą masę, z której można tworzyć szerokie spektrum rękodzielnicze. Metoda ta w ostatnich latach zyskała na popularności, stając się chętnie uprawianą artystyczną formą ręcznego wyrobu biżuterii, odzieży, szerokiego zakresu akcesoriów, a także dekoracji.
Można rozróżnić 2 podstawowe rodzaje filcowania: na mokro używając ciepłej wody i naturalnego mydła oraz na sucho używając specjalnej igły do filcowania (z zadziorami) i podkładki w postaci szczotki lub gąbki.
Filcowanie jest niezwykle wdzięczną techniką rękodzielniczą, niewymagającą szczególnych predyspozycji – jedyne czego potrzeba na początek to wełna, woda z mydłem lub gąbka z igłą, kilka drobiazgów i kawałek stołu. No i może jeszcze odrobina cierpliwości!
Dzięki zastosowaniu różnych technik podczas filcowania pod okiem opiekunów powstawały piękne prace, które były wykorzystywane do dekoracji, na prezenty i podczas uroczystego wydarzenia okolicznościowego jakim było zakończenie projektu.
0 komentarzy